Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00621R50000D0L
Y00621R50000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00621R50000D0L
Brief Description
RES 1.5 OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00621R50000D0L.pdf
Availability of Y00621R50000D0L
QUANTITY
Y00621R50000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00621R50000D0L
Internal Part NumberEIS-Y00621R50000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00621R50000D0L
Y00621R50000D0L Details Description
Related parts for Y00621R50000D0L
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 2A SEALED 125V datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 48 POS .137 SMD datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM NONVOLATILE CNTRLR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/135 3.5 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 0804 datasheet.pdf