Fairchild Semiconductor FFAF15U20DNTU
FFAF15U20DNTU picture photo
Mfg. Part Number
FFAF15U20DNTU
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO3PF
Datasheet Download
FFAF15U20DNTU.pdf
Availability of FFAF15U20DNTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FFAF15U20DNTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FFAF15U20DNTU
Internal Part NumberEIS-FFAF15U20DNTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseSC-94
Supplier Device PackageTO-3PF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFAF15U20DNTU
Related LinksFFAF15, FFAF15U20DNTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FFAF15U20DNTU Details Description
Related parts for FFAF15U20DNTU
CONN HEADR .05" 60POS DL T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD BUFF 20-TQFN datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/FLTR 4A M5 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES 155 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DSUB 9 M PCB R/A G ZINC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf