Fairchild Semiconductor FFB20UP20DN
FFB20UP20DN picture photo
Mfg. Part Number
FFB20UP20DN
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 10A D2PAK
Datasheet Download
FFB20UP20DN.pdf
Availability of FFB20UP20DN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FFB20UP20DN Order Process
Ship out your order
Specifications of FFB20UP20DN
Internal Part NumberEIS-FFB20UP20DN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFB20UP20DN
Related LinksFFB20, FFB20UP20DN Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FFB20UP20DN Details Description
Related parts for FFB20UP20DN
Crystal 20.4800MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR UNDERVOLTAGE TO92 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES 22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
AC CORD JAPAN C13 6' datasheet.pdf
HANDLE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN 8P MOW VERT RCPT SMD datasheet.pdf
330UF 10V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf