Fairchild Semiconductor FFD04H60S
FFD04H60S picture photo
Mfg. Part Number
FFD04H60S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 4A DPAK
Datasheet Download
FFD04H60S.pdf
Availability of FFD04H60S
QUANTITY
FFD04H60S Order Process
Ship out your order
Specifications of FFD04H60S
Internal Part NumberEIS-FFD04H60S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.1V @ 4A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFD04H60S
Related LinksFFD0, FFD04H60S Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FFD04H60S Details Description
Related parts for FFD04H60S
PHOTOINTER OPIC SLOT 5MM W/CONN datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 18POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SLDR SHIM .086&.141"OD CBL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3/16" 9.63" datasheet.pdf
LEAD SHTH RAPSHTH RAP SILIC 0.82 datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf