LEMO FFF.00.250.CTAC17
FFF.00.250.CTAC17 picture photo
Mfg. Part Number
FFF.00.250.CTAC17
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER
Datasheet Download
FFF.00.250.CTAC17.pdf
Availability of FFF.00.250.CTAC17
QUANTITY
FFF.00.250.CTAC17 Order Process
Ship out your order
Specifications of FFF.00.250.CTAC17
Internal Part NumberEIS-FFF.00.250.CTAC17
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationClamp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body MaterialBrass
Body FinishChrome
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFF.00.250.CTAC17
Related LinksFFF.00.2, FFF.00.250.CTAC17 Datasheet, LEMO Distributor
FFF.00.250.CTAC17 Details Description
Related parts for FFF.00.250.CTAC17
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STR .100 15AU datasheet.pdf
FILTER HF PERFORM IEC INLET 3A datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EMI LC FILTER 4CH 8-UDFN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC LNG HNGE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf