AVX Corporation FFLI6U0157K--
FFLI6U0157K-- picture photo
Mfg. Part Number
FFLI6U0157K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150UF 10% 1.2KVDC SCREW
Datasheet Download
FFLI6U0157K--.pdf
Availability of FFLI6U0157K--
QUANTITY
FFLI6U0157K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of FFLI6U0157K--
Internal Part NumberEIS-FFLI6U0157K--
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFFLI
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.953" Dia (75.00mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFLI6U0157K--
Related LinksFFLI6U, FFLI6U0157K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
FFLI6U0157K-- Details Description
Related parts for FFLI6U0157K--
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
BOARD TURRET TERM W/1503 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 258K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf