Fairchild Semiconductor FFPF15U20DNTU
FFPF15U20DNTU picture photo
Mfg. Part Number
FFPF15U20DNTU
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220F
Datasheet Download
FFPF15U20DNTU.pdf
Availability of FFPF15U20DNTU
QUANTITY
FFPF15U20DNTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FFPF15U20DNTU
Internal Part NumberEIS-FFPF15U20DNTU
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFPF15U20DNTU
Related LinksFFPF15, FFPF15U20DNTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FFPF15U20DNTU Details Description
Related parts for FFPF15U20DNTU
RETR SHEATH BANANA CORD 48" RED datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34M/CPC34S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 80MA SC70 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 5A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
FUSE GLASS 50A 32VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf