Samtec, Inc. FFSD-07-D-18.00-01-N
FFSD-07-D-18.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
FFSD-07-D-18.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM .05" 14POS F-F 18"
Datasheet Download
FFSD-07-D-18.00-01-N.pdf
Availability of FFSD-07-D-18.00-01-N
QUANTITY
FFSD-07-D-18.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of FFSD-07-D-18.00-01-N
Internal Part NumberEIS-FFSD-07-D-18.00-01-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ FFSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions14
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable0.025" (0.635mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesPolarizing Tab
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFSD-07-D-18.00-01-N
Related LinksFFSD-07-D-, FFSD-07-D-18.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FFSD-07-D-18.00-01-N Details Description
Related parts for FFSD-07-D-18.00-01-N
RES SMD 274K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 2.4 485 ADAPT datasheet.pdf
SATA 15P PWR CABLE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8ESOIC datasheet.pdf
TERM STRAIN RELIEF CRIMP 2226 AW datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 0.98"X0.79" datasheet.pdf