| Internal Part Number | EIS-FFSD-25-D-02.00-01-N | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Rectangular Cable Assemblies | |
| Series | Tiger Eye™ FFSD | |
| Connector Type | Socket to Socket | |
| Number of Positions | 50 | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch - Connector | 0.050" (1.27mm) | |
| Pitch - Cable | 0.025" (0.635mm) | |
| Length | 0.167' (50.80mm, 2.00") | |
| Features | - | |
| Color | Gray, Ribbon | |
| Shielding | Unshielded | |
| Usage | - | |
| Cable Termination | IDC | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | FFSD-25-D-02.00-01-N | |
| Related Links | FFSD-25-D-, FFSD-25-D-02.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor | |
 | 301 | VISE 2.25" NYLON JAWS | datasheet.pdf | |