Samtec, Inc. FFSD-25-D-12.00-01-N
FFSD-25-D-12.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
FFSD-25-D-12.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM .05" 50POS F-F 12"
Datasheet Download
FFSD-25-D-12.00-01-N.pdf
Availability of FFSD-25-D-12.00-01-N
QUANTITY
FFSD-25-D-12.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of FFSD-25-D-12.00-01-N
Internal Part NumberEIS-FFSD-25-D-12.00-01-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ FFSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable0.025" (0.635mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFSD-25-D-12.00-01-N
Related LinksFFSD-25-D-, FFSD-25-D-12.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FFSD-25-D-12.00-01-N Details Description
Related parts for FFSD-25-D-12.00-01-N
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2 CKT. TRIM FIXTURE datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 1GB SLC datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf