Samtec, Inc. FFSD-25-S-12.00-01-N
FFSD-25-S-12.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
FFSD-25-S-12.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSM .05" 50PS SGL END 12"
Datasheet Download
FFSD-25-S-12.00-01-N.pdf
Availability of FFSD-25-S-12.00-01-N
QUANTITY
FFSD-25-S-12.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of FFSD-25-S-12.00-01-N
Internal Part NumberEIS-FFSD-25-S-12.00-01-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ FFSD
Connector TypeSocket to Cable
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable0.025" (0.635mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFSD-25-S-12.00-01-N
Related LinksFFSD-25-S-, FFSD-25-S-12.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FFSD-25-S-12.00-01-N Details Description
Related parts for FFSD-25-S-12.00-01-N
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
REG 3.3V 3A HORZ HZ HT 12-SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC30S/AE30M/HSC30S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 655.3K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6K OHM 10% 1006 datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf