AVX Corporation FFWE6L0107KJ7
FFWE6L0107KJ7 picture photo
Mfg. Part Number
FFWE6L0107KJ7
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100UF 10% 1kVAC SCREW
Datasheet Download
FFWE6L0107KJ7.pdf
Availability of FFWE6L0107KJ7
QUANTITY
FFWE6L0107KJ7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FFWE6L0107KJ7
Internal Part NumberEIS-FFWE6L0107KJ7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFFWE
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.307" Dia (84.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFWE6L0107KJ7
Related LinksFFWE6L, FFWE6L0107KJ7 Datasheet, AVX Corporation Distributor
FFWE6L0107KJ7 Details Description
Related parts for FFWE6L0107KJ7
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
TYPE M CONT., CRIMP, 30AU datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM 1=50 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 2W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5.5A DPAK datasheet.pdf