Knowles FG-23742-D36
FG-23742-D36 picture photo
Mfg. Part Number
FG-23742-D36
Manufacturer
Product Category
Microphones
Brief Description
MIC COND ANALOG OMNI -63DB
Datasheet Download
FG-23742-D36.pdf
Availability of FG-23742-D36
QUANTITY
FG-23742-D36 Order Process
Ship out your order
Specifications of FG-23742-D36
Internal Part NumberEIS-FG-23742-D36
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUltrasonic Applications
Product Training ModulesIntroduction To Microphones
Ultrasonic Applications for Knowles Electret and MEMS Microphones
Featured ProductFG Series Subminiature High-Performance Electret Microphone
Standard Package25
Category Audio Products
FamilyMicrophones
SeriesFG
Packaging-
TypeElectret Condenser
Output TypeAnalog
DirectionOmnidirectional
Frequency Range100Hz ~ 10kHz
Sensitivity-63dB ±3dB @ 74dB SPL
S/N Ratio-
Impedance4.4 kOhm
Voltage - Rated1.3 ~ 3V
Current - Supply50µA
Port LocationTop
Seal RatingNone
TerminationWire Leads
Size / Dimension2.55mm Dia
Height (Max)2.59mm
ShapeCircular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FG-23742-D36
Related LinksFG-237, FG-23742-D36 Datasheet, Knowles Distributor
FG-23742-D36 Details Description
Related parts for FG-23742-D36
CONN SPRING 39POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3A 29.5 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 77MM datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf