JAE Electronics FG2S033JA1R3000
FG2S033JA1R3000 picture photo
Mfg. Part Number
FG2S033JA1R3000
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 33POS 0.2MM
Datasheet Download
FG2S033JA1R3000.pdf
Availability of FG2S033JA1R3000
QUANTITY
FG2S033JA1R3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FG2S033JA1R3000
Internal Part NumberEIS-FG2S033JA1R3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFG2
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions33
Pitch0.079" (2.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialSynthetic Resin
Actuator MaterialSynthetic Resin
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FG2S033JA1R3000
Related LinksFG2S033, FG2S033JA1R3000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FG2S033JA1R3000 Details Description
Related parts for FG2S033JA1R3000
CAP CER 0.068UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG LOCK CLIP .156 9POS datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
IC AMBIENT LIGHT SENSOR WSOF5 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPEA 27POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf