Fairchild Semiconductor FGA15S125P
FGA15S125P picture photo
Mfg. Part Number
FGA15S125P
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1250V 30A 136W TO3PN
Datasheet Download
FGA15S125P.pdf
Availability of FGA15S125P
QUANTITY
FGA15S125P Order Process
Ship out your order
Specifications of FGA15S125P
Internal Part NumberEIS-FGA15S125P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1250V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.72V @ 15V, 15A
Power - Max136W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge129nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGA15S125P
Related LinksFGA15, FGA15S125P Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGA15S125P Details Description
Related parts for FGA15S125P
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE 50A 250V ONE-TIME CLASS K5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 65.7K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
RES 383K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf