Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16252K94000B9W
Y16252K94000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16252K94000B9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16252K94000B9W.pdf
Availability of Y16252K94000B9W
QUANTITY
Y16252K94000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16252K94000B9W
Internal Part NumberEIS-Y16252K94000B9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16252K94000B9W
Y16252K94000B9W Details Description
Related parts for Y16252K94000B9W
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 220POS 0.5MM DUAL SMT datasheet.pdf
AM 60501508141 CLAMP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf