Fairchild Semiconductor FGB20N6S2
FGB20N6S2 picture photo
Mfg. Part Number
FGB20N6S2
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 28A 125W TO263AB
Datasheet Download
FGB20N6S2.pdf
Availability of FGB20N6S2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FGB20N6S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FGB20N6S2
Internal Part NumberEIS-FGB20N6S2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)28A
Current - Collector Pulsed (Icm)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 7A
Power - Max125W
Switching Energy25µJ (on), 58µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge30nC
Td (on/off) @ 25°C7.7ns/87ns
Test Condition390V, 7A, 25 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGB20N6S2
Related LinksFGB2, FGB20N6S2 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGB20N6S2 Details Description
Related parts for FGB20N6S2
JUMPER-H1503TR/A3048A/H1501TR12" datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 20POS 820SER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf