Fairchild Semiconductor FGD3N60UNDF
FGD3N60UNDF picture photo
Mfg. Part Number
FGD3N60UNDF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 6A 60W DPAK
Datasheet Download
FGD3N60UNDF.pdf
Availability of FGD3N60UNDF
QUANTITY
FGD3N60UNDF Order Process
Ship out your order
Specifications of FGD3N60UNDF
Internal Part NumberEIS-FGD3N60UNDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFGD3N60UNDF Short Circuit Rated IGBT
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 29/Sep/2014
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)6A
Current - Collector Pulsed (Icm)9A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.52V @ 15V, 3A
Power - Max60W
Switching Energy52µJ (on), 30µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge1.6nC
Td (on/off) @ 25°C5.5ns/22ns
Test Condition400V, 3A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)21ns
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-252
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGD3N60UNDF
Related LinksFGD3N, FGD3N60UNDF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGD3N60UNDF Details Description
Related parts for FGD3N60UNDF
CONN FFC VERT 17POS 1.27MM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
IC SYNC RECT CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
IE GIGA MINIMC/LFPT TX/FX-MM850 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10 SKT RECP datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf