LEMO FGG.2B.303.CYCD72
FGG.2B.303.CYCD72 picture photo
Mfg. Part Number
FGG.2B.303.CYCD72
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP
Datasheet Download
FGG.2B.303.CYCD72.pdf
Availability of FGG.2B.303.CYCD72
QUANTITY
FGG.2B.303.CYCD72 Order Process
Ship out your order
Specifications of FGG.2B.303.CYCD72
Internal Part NumberEIS-FGG.2B.303.CYCD72
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series2B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert303
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationG
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Current Rating17A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGG.2B.303.CYCD72
Related LinksFGG.2B.3, FGG.2B.303.CYCD72 Datasheet, LEMO Distributor
FGG.2B.303.CYCD72 Details Description
Related parts for FGG.2B.303.CYCD72
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2KOHM GLASS AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 518MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf