LEMO FGG.5K.310.CYCC14Z
FGG.5K.310.CYCC14Z picture photo
Mfg. Part Number
FGG.5K.310.CYCC14Z
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP
Datasheet Download
FGG.5K.310.CYCC14Z.pdf
Availability of FGG.5K.310.CYCC14Z
QUANTITY
FGG.5K.310.CYCC14Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FGG.5K.310.CYCC14Z
Internal Part NumberEIS-FGG.5K.310.CYCC14Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series5K
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert310
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationG
Ingress ProtectionIP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Current Rating20A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGG.5K.310.CYCC14Z
Related LinksFGG.5K.31, FGG.5K.310.CYCC14Z Datasheet, LEMO Distributor
FGG.5K.310.CYCC14Z Details Description
Related parts for FGG.5K.310.CYCC14Z
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 2000A 690V 4BKN/65 AR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf