Fairchild Semiconductor FGH20N60UFDTU
FGH20N60UFDTU picture photo
Mfg. Part Number
FGH20N60UFDTU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 40A 165W TO247
Datasheet Download
FGH20N60UFDTU.pdf
Availability of FGH20N60UFDTU
QUANTITY
FGH20N60UFDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FGH20N60UFDTU
Internal Part NumberEIS-FGH20N60UFDTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Assembly Site Transfer 06/Apr/2015
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeField Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 20A
Power - Max165W
Switching Energy380µJ (on), 260µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge63nC
Td (on/off) @ 25°C13ns/87ns
Test Condition400V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)34ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGH20N60UFDTU
Related LinksFGH20N, FGH20N60UFDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGH20N60UFDTU Details Description
Related parts for FGH20N60UFDTU
IC DECODER/MUX DUAL 2-4 16-TSSOP datasheet.pdf
DOOR ECONOGLAS 19" LOCKING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SSOP datasheet.pdf
PCB FOR SCREW IN MODULE 24VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SURGE SUPPR 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
1500UF 40V 18X40 105C RAD datasheet.pdf