Fairchild Semiconductor FGH40N60SMDF
FGH40N60SMDF picture photo
Mfg. Part Number
FGH40N60SMDF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 80A 349W TO247
Datasheet Download
FGH40N60SMDF.pdf
Availability of FGH40N60SMDF
QUANTITY
FGH40N60SMDF Order Process
Ship out your order
Specifications of FGH40N60SMDF
Internal Part NumberEIS-FGH40N60SMDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Assembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeField Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 40A
Power - Max349W
Switching Energy1.3mJ (on), 260µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge119nC
Td (on/off) @ 25°C12ns/92ns
Test Condition400V, 40A, 6 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGH40N60SMDF
Related LinksFGH40N, FGH40N60SMDF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGH40N60SMDF Details Description
Related parts for FGH40N60SMDF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
TRANSF ISOL T1/CFPT/ISDN 16-SOIC datasheet.pdf
PHOTOINTER OPIC SLOT 1.2MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 24.704MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
ANT MOB COIL VHF 1/2 144-174MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.26M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
C/A QSFP MPO- LC DUPLEX 8F 2.1M datasheet.pdf