LEMO FGL.2K.308.CYMC75
FGL.2K.308.CYMC75 picture photo
Mfg. Part Number
FGL.2K.308.CYMC75
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
PLUG INLINE 8SKT CRIMP
Datasheet Download
FGL.2K.308.CYMC75.pdf
Availability of FGL.2K.308.CYMC75
QUANTITY
FGL.2K.308.CYMC75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FGL.2K.308.CYMC75
Internal Part NumberEIS-FGL.2K.308.CYMC75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series2K
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert308
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationL
Ingress ProtectionIP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Shielded
Contact Finish Thickness59µin (1.50µm)
Current Rating10A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGL.2K.308.CYMC75
Related LinksFGL.2K.3, FGL.2K.308.CYMC75 Datasheet, LEMO Distributor
FGL.2K.308.CYMC75 Details Description
Related parts for FGL.2K.308.CYMC75
JUMPER-H9991TR/1852OR/H9991TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 3/8" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED PANEL IND RED DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MICRO 100C S 72" WHT JACKS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf