Fairchild Semiconductor FGPF15N60UNDF
FGPF15N60UNDF picture photo
Mfg. Part Number
FGPF15N60UNDF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 30A 42W TO-220F
Datasheet Download
FGPF15N60UNDF.pdf
Availability of FGPF15N60UNDF
QUANTITY
FGPF15N60UNDF Order Process
Ship out your order
Specifications of FGPF15N60UNDF
Internal Part NumberEIS-FGPF15N60UNDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 29/Sep/2014
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 15A
Power - Max42W
Switching Energy370µJ (on), 67µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge43nC
Td (on/off) @ 25°C9.3ns/54.8ns
Test Condition400V, 15A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)82.4ns
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGPF15N60UNDF
Related LinksFGPF15, FGPF15N60UNDF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGPF15N60UNDF Details Description
Related parts for FGPF15N60UNDF
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 12POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
BATTERY CONNECTOR SMT 6 CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf