FDK America Inc. FGSR12SR6006NA
FGSR12SR6006NA picture photo
Mfg. Part Number
FGSR12SR6006NA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 0.6-5.5V 33W
Datasheet Download
FGSR12SR6006NA.pdf
Availability of FGSR12SR6006NA
QUANTITY
FGSR12SR6006NA Order Process
Ship out your order
Specifications of FGSR12SR6006NA
Internal Part NumberEIS-FGSR12SR6006NA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFGSR12SR6006A
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesTomodachi
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)14.4V
Voltage - Output 10.6 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case17-SMD Module
Size / Dimension0.48" L x 0.48" W x 0.29" H (12.2mm x 12.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGSR12SR6006NA
Related LinksFGSR12S, FGSR12SR6006NA Datasheet, FDK America Inc. Distributor
FGSR12SR6006NA Details Description
Related parts for FGSR12SR6006NA
CONN RING 4/0 AWG #5/8 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -46DB datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A PCB datasheet.pdf
GDT 2500V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
BIT SET TORX W/HOLDER 7PC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
HDM SMPO055F100F T 170104 datasheet.pdf
47000UF 16V 35X50MM 85C 12000H datasheet.pdf