Hirose Electric Co Ltd FH12-15S-0.5SH(54)
FH12-15S-0.5SH(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-15S-0.5SH(54)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-15S-0.5SH(54).pdf
Availability of FH12-15S-0.5SH(54)
QUANTITY
FH12-15S-0.5SH(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-15S-0.5SH(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-15S-0.5SH(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-15S-0.5SH(54)
Related LinksFH12-15S-, FH12-15S-0.5SH(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-15S-0.5SH(54) Details Description
Related parts for FH12-15S-0.5SH(54)
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 14-SOIC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 68POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 80MSPS 52-QFN datasheet.pdf
SWITCH MULTIPLE CONTACTS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8CLCC datasheet.pdf
Connector Socket 81 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf