Ohmite WNA100FE
WNA100FE picture photo
Mfg. Part Number
WNA100FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNA100FE.pdf
Availability of WNA100FE
QUANTITY
WNA100FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WNA100FE
Internal Part NumberEIS-WNA100FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNA100FE
Related LinksWNA1, WNA100FE Datasheet, Ohmite Distributor
WNA100FE Details Description
Related parts for WNA100FE
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 110V datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 24pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf