Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F4020CS
RC1608F4020CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F4020CS
Brief Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F4020CS.pdf
Availability of RC1608F4020CS
QUANTITY
RC1608F4020CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F4020CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F4020CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F4020CS
Related LinksRC1608, RC1608F4020CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F4020CS Details Description
Related parts for RC1608F4020CS
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
REGULATOR 3.3V&1.5V/1.2V HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
K TYPE STAINLESS STEEL .063 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN FFC VERT 42POS 0.50MM SMD datasheet.pdf