Hirose Electric Co Ltd FH12-15S-0.5SV(55)
FH12-15S-0.5SV(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-15S-0.5SV(55)
Brief Description
CONN FFC VERT 15POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-15S-0.5SV(55).pdf
Availability of FH12-15S-0.5SV(55)
QUANTITY
FH12-15S-0.5SV(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-15S-0.5SV(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-15S-0.5SV(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
PCN Obsolescence/ EOLFH12-SV/FH12-SVA Series Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions15
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-15S-0.5SV(55)
Related LinksFH12-15S-, FH12-15S-0.5SV(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-15S-0.5SV(55) Details Description
Related parts for FH12-15S-0.5SV(55)
IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 6SON datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RIBBON CABLE ADAPTER datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC FPGA 498 I/O 900FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 22POS datasheet.pdf