Hirose Electric Co Ltd FH12-17S-0.5SVA(54)
FH12-17S-0.5SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-17S-0.5SVA(54)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 17POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-17S-0.5SVA(54).pdf
Availability of FH12-17S-0.5SVA(54)
QUANTITY
FH12-17S-0.5SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-17S-0.5SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-17S-0.5SVA(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions17
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-17S-0.5SVA(54)
Related LinksFH12-17S-, FH12-17S-0.5SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-17S-0.5SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-17S-0.5SVA(54)
RES SMD 909K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM YELLOW DIFF RA SGL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 3.0, Super Speed 10 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf