Hirose Electric Co Ltd FH12-20S-0.5SV
FH12-20S-0.5SV picture photo
Mfg. Part Number
FH12-20S-0.5SV
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-20S-0.5SV.pdf
Availability of FH12-20S-0.5SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12-20S-0.5SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-20S-0.5SV
Internal Part NumberEIS-FH12-20S-0.5SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-20S-0.5SV
Related LinksFH12-20, FH12-20S-0.5SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-20S-0.5SV Details Description
Related parts for FH12-20S-0.5SV
SWITCH PHOTOLOGIC SLOT OPTICAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
BOARD SOCKET DAUGHTER 20-QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW LLDS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 8"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CROSS CONNECTOR/JUMPER 10POS datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf