Hirose Electric Co Ltd FH12-22S-1SVA(54)
FH12-22S-1SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-22S-1SVA(54)
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM SMD
Datasheet Download
FH12-22S-1SVA(54).pdf
Availability of FH12-22S-1SVA(54)
QUANTITY
FH12-22S-1SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-22S-1SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-22S-1SVA(54)
Number of Positions22
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness-
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End Type-
Contact Material-
Contact Finish-
Housing Material-
Actuator Material-
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-22S-1SVA(54)
Related LinksFH12-22S, FH12-22S-1SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-22S-1SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-22S-1SVA(54)
IC OPAMP GP 6.4MHZ 14CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 36POS D89-SERIES datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL ZD 2.5V 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC 500 PC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 8" 2S CRS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 6DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf