Hirose Electric Co Ltd FH12-28S-0.5SH(54)
FH12-28S-0.5SH(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-28S-0.5SH(54)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-28S-0.5SH(54).pdf
Availability of FH12-28S-0.5SH(54)
QUANTITY
FH12-28S-0.5SH(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-28S-0.5SH(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-28S-0.5SH(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions28
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-28S-0.5SH(54)
Related LinksFH12-28S-, FH12-28S-0.5SH(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-28S-0.5SH(54) Details Description
Related parts for FH12-28S-0.5SH(54)
LED 16-SEG 1DIG CA YLW RHDP .5" datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCD 3.81/08/90G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 62 OHM 1606 datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS RA datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 17.78MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf