Hirose Electric Co Ltd FH12-33S-0.5SVA(54)
FH12-33S-0.5SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-33S-0.5SVA(54)
Brief Description
CONN FFC VERT 33POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-33S-0.5SVA(54).pdf
Availability of FH12-33S-0.5SVA(54)
QUANTITY
FH12-33S-0.5SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-33S-0.5SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-33S-0.5SVA(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions33
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-33S-0.5SVA(54)
Related LinksFH12-33S-, FH12-33S-0.5SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-33S-0.5SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-33S-0.5SVA(54)
FILTER LC HIGH FREQ 18PF 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EXPANSION MOD SDRAM BERG-SDRAM datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V TO-272-2 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 320MW SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 31A D2PAK datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H GOLD datasheet.pdf