Amphenol Industrial MS3126P18-32PX
MS3126P18-32PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126P18-32PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126P18-32PX.pdf
Availability of MS3126P18-32PX
QUANTITY
MS3126P18-32PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126P18-32PX
Internal Part NumberEIS-MS3126P18-32PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126P18-32PX
Related LinksMS3126P, MS3126P18-32PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126P18-32PX Details Description
Related parts for MS3126P18-32PX
ASSEMBLY 6 POSITION 6 CONTACT datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HALF BRDGE 14SO datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X15.7X0.5" GREY datasheet.pdf
RES 28 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 138MA 6.96 OHM datasheet.pdf