Hirose Electric Co Ltd FH12-36S-0.5SVA(54)
FH12-36S-0.5SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-36S-0.5SVA(54)
Brief Description
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-36S-0.5SVA(54).pdf
Availability of FH12-36S-0.5SVA(54)
QUANTITY
FH12-36S-0.5SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-36S-0.5SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-36S-0.5SVA(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions36
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-36S-0.5SVA(54)
Related LinksFH12-36S-, FH12-36S-0.5SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-36S-0.5SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-36S-0.5SVA(54)
SENSOR REFL LONG V TYPE W/OSC datasheet.pdf
CONN RCPT SKT 5POS SLD PNL MNT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
POWERWHITE LV CONNECTOR CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN ATA RCPT 22POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SW MIN SPST-NC SIM RLLR LVR 250V datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf