Hirose Electric Co Ltd FH12-45S-0.5SV(55)
FH12-45S-0.5SV(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-45S-0.5SV(55)
Brief Description
CONN FFC VERT 45POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-45S-0.5SV(55).pdf
Availability of FH12-45S-0.5SV(55)
QUANTITY
FH12-45S-0.5SV(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-45S-0.5SV(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-45S-0.5SV(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
PCN Obsolescence/ EOLFH12-SV/FH12-SVA Series Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions45
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-45S-0.5SV(55)
Related LinksFH12-45S-, FH12-45S-0.5SV(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-45S-0.5SV(55) Details Description
Related parts for FH12-45S-0.5SV(55)
RESISTOR 240K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
4W 15V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 40A SO-8FL datasheet.pdf