Hirose Electric Co Ltd FH12-50S-0.5SVA(55)
FH12-50S-0.5SVA(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-50S-0.5SVA(55)
Brief Description
CONN FFC VERT 50POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-50S-0.5SVA(55).pdf
Availability of FH12-50S-0.5SVA(55)
QUANTITY
FH12-50S-0.5SVA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-50S-0.5SVA(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-50S-0.5SVA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-50S-0.5SVA(55)
Related LinksFH12-50S-, FH12-50S-0.5SVA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-50S-0.5SVA(55) Details Description
Related parts for FH12-50S-0.5SVA(55)
TVS DIODE 110VWM 177VC SOD123FL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 14.6MM 1DGT GRN CA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 LCD 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
THERMASHIELD WRAP 1.75" SLV 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 200MA 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V 10% X5R 0402 datasheet.pdf