Hirose Electric Co Ltd FH12-60S-0.5SVA(54)
FH12-60S-0.5SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-60S-0.5SVA(54)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 60POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-60S-0.5SVA(54).pdf
Availability of FH12-60S-0.5SVA(54)
QUANTITY
FH12-60S-0.5SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-60S-0.5SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-60S-0.5SVA(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-60S-0.5SVA(54)
Related LinksFH12-60S-, FH12-60S-0.5SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-60S-0.5SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-60S-0.5SVA(54)
BOX ALUM GRAY 6.29"L X 3.93"W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7A 8-TSSOP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 215 I/O 281CSP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf