Hirose Electric Co Ltd FH12-6S-1SVA(54)
FH12-6S-1SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-6S-1SVA(54)
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM SMD
Datasheet Download
FH12-6S-1SVA(54).pdf
Availability of FH12-6S-1SVA(54)
QUANTITY
FH12-6S-1SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-6S-1SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-6S-1SVA(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions6
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness-
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End Type-
Contact Material-
Contact Finish-
Housing Material-
Actuator Material-
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-6S-1SVA(54)
Related LinksFH12-6S-, FH12-6S-1SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-6S-1SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-6S-1SVA(54)
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT ST SIMPLEX datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 400MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR PROG 48-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 16POS PANL SLDTAIL datasheet.pdf