Hirose Electric Co Ltd FH12-8S-1SVA(54)
FH12-8S-1SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-8S-1SVA(54)
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM SMD
Datasheet Download
FH12-8S-1SVA(54).pdf
Availability of FH12-8S-1SVA(54)
QUANTITY
FH12-8S-1SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-8S-1SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-8S-1SVA(54)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions8
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness-
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End Type-
Contact Material-
Contact Finish-
Housing Material-
Actuator Material-
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-8S-1SVA(54)
Related LinksFH12-8S-, FH12-8S-1SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-8S-1SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-8S-1SVA(54)
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 850W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2924 datasheet.pdf
KEYING PROFILE RED datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 26AWG 100' datasheet.pdf
CRIMPFIX LS 110V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf