Hirose Electric Co Ltd FH12A-16S-0.5SH(55)
FH12A-16S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12A-16S-0.5SH(55)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12A-16S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12A-16S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12A-16S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12A-16S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12A-16S-0.5SH(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions16
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12A-16S-0.5SH(55)
Related LinksFH12A-16S, FH12A-16S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12A-16S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12A-16S-0.5SH(55)
DOOR STEEL 55.75X19.33" BLACK datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 18POS .100 SRT AU datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
70MM CONICAL RING WHITE LED datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
FAN 220VAC 220CFM 130MM datasheet.pdf