Hirose Electric Co Ltd FH12A-16S-0.5SH
FH12A-16S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FH12A-16S-0.5SH
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12A-16S-0.5SH.pdf
Availability of FH12A-16S-0.5SH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12A-16S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12A-16S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FH12A-16S-0.5SH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions16
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A