Hirose Electric Co Ltd FH12A-50S-0.5SH
FH12A-50S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FH12A-50S-0.5SH
Brief Description
CONN FFC TOP 50POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12A-50S-0.5SH.pdf
Availability of FH12A-50S-0.5SH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12A-50S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12A-50S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FH12A-50S-0.5SH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12A-50S-0.5SH
Related LinksFH12A-5, FH12A-50S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12A-50S-0.5SH Details Description
Related parts for FH12A-50S-0.5SH
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-UMAX datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 400V 140MA 6SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16VMFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf