Hirose Electric Co Ltd FH12F-34S-0.5SH(55)
FH12F-34S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12F-34S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12F-34S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12F-34S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12F-34S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12F-34S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12F-34S-0.5SH(55)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions34
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.18mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12F-34S-0.5SH(55)
Related LinksFH12F-34S, FH12F-34S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12F-34S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12F-34S-0.5SH(55)
SWITCH BASIC SPDT 1A 40GF datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC MCU 576KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf