Hirose Electric Co Ltd FH16M-96S-0.4SHW(05)
FH16M-96S-0.4SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH16M-96S-0.4SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 96POS 0.40MM R/A
Datasheet Download
FH16M-96S-0.4SHW(05).pdf
Availability of FH16M-96S-0.4SHW(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH16M-96S-0.4SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH16M-96S-0.4SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH16M-96S-0.4SHW(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH16
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions96
Pitch0.016" (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesPick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.3A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH16M-96S-0.4SHW(05)
Related LinksFH16M-96S-, FH16M-96S-0.4SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH16M-96S-0.4SHW(05) Details Description
Related parts for FH16M-96S-0.4SHW(05)
CONN JACK TEST SHIELD VERTICAL T datasheet.pdf
IC QUAD HI-SP DIFF RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS IPASS RT ANG SMD datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE ESD 16UQFN datasheet.pdf
IC FPGA 650 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf