Hirose Electric Co Ltd FH18-51S-0.3SHW(55)
FH18-51S-0.3SHW(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH18-51S-0.3SHW(55)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH18-51S-0.3SHW(55).pdf
Availability of FH18-51S-0.3SHW(55)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH18-51S-0.3SHW(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH18-51S-0.3SHW(55)
Internal Part NumberEIS-FH18-51S-0.3SHW(55)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH18
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF), Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.15A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH18-51S-0.3SHW(55)
Related LinksFH18-51S-, FH18-51S-0.3SHW(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH18-51S-0.3SHW(55) Details Description
Related parts for FH18-51S-0.3SHW(55)
CONN SOCKET RCPT .042-.049 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 500MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
ADJUST FRONT BRACKET FOR GXL-8 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN CAP RCPT SIZE 24 MTL CHAIN datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf