Hirose Electric Co Ltd FH19-17S-0.5SH(51)
FH19-17S-0.5SH(51) picture photo
Mfg. Part Number
FH19-17S-0.5SH(51)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19-17S-0.5SH(51).pdf
Availability of FH19-17S-0.5SH(51)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH19-17S-0.5SH(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19-17S-0.5SH(51)
Internal Part NumberEIS-FH19-17S-0.5SH(51)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19-17S-0.5SH(51)
Related LinksFH19-17S-, FH19-17S-0.5SH(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19-17S-0.5SH(51) Details Description
Related parts for FH19-17S-0.5SH(51)
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC 8 BIT 0.1US MDAC P/O 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS 1CH 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
SWITCH REED 200V 10W AXL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV C0G 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SON datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf