Hirose Electric Co Ltd FH19C-12S-0.5SH(99)
FH19C-12S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-12S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-12S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-12S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-12S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-12S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-12S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-12S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-12S, FH19C-12S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-12S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-12S-0.5SH(99)
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 6A SYNC 20QFN datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TM3476K6R3DHBA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf