Hirose Electric Co Ltd FH19C-20S-0.5SH(05)
FH19C-20S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-20S-0.5SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-20S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19C-20S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH19C-20S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-20S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19C-20S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-20S-0.5SH(05)
Related LinksFH19C-20S, FH19C-20S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-20S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19C-20S-0.5SH(05)
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFFER 18CH VCOM DRVR 44-QFN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 3A 5V datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 30' NM SMA MALE datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
IC DOWNCONVERTER 2CH 40-QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf